با حضور برخط رییس جمهور؛ از پنج محصول لاکتوویژن، شتابدهنده عضو مرکز شتابدهی نوآوری رونمایی شد

اخبار
3K
1

شتاب‌دهنده زیست محصول پارسیان (لاکتوویژن) از اعضای مرکز شتابدهی نوآوری پارک فناوری پردیس، از ۵ محصول خود رونمایی کرد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، در شصت و یکمین برنامه افتتاح طرح‌های کلان ملی کشور با عنوان «پویش تدبیر و امید برای جهش تولید» در استان‌های البرز، تهران و قزوین، چند طرح با حضور برخط «حسن روحانی» رییس جمهور رونمایی شد. در این مراسم خط تولید ۵ محصول زیست فناوری تولید شده توسط «زیست محصول پارسیان (لاکتوویژن)» افتتاح شد.

«مریم تاج آبادی ابراهیمی» استاد دانشگاه و دانشیار میکروبیولوژی، مدیرعامل گروه دانش‌بنیان «تک ژن زیست» و موسس «شتابدهنده زیست محصول پارسیان (لاکتوویژن)» در مورد سابقه فعالیت گروهش گفت: ما میکروبیولوژیست‌ها میکروب‌ها را امپراطورهای نامرئی زمین می‌دانیم. این موجودات نامرئی ما را در برابر میکروب‌های بیماری‌زا محافظت می‌کنند. ما می‌توانیم با تقویت این میکروب‌های مفید که اصطلاحا پروبیوتیک یا برای زندگی می‌گوییم به ارتقا سلامتی کمک کنیم.

وی توضیح داد: پروبیوتیک‌ها بهترین گزینه جهت تقویت سیستم ایمنی و کاهش مصرف آنتی بیوتیک‌ها و ضامن سلامت موجودات زنده هستند. با این دیدگاه شرکت تک ژن تشکیل شد.

تاج آبادی ابراهیمی ادامه داد: ما برای اولین بار شاخه تولید میکروب‌های کاربردی را در وزارت صنایع باز کردیم و در مقیاس صنعتی با تکنیک فریز درایر شروع به تولید نمودیم. لازم به ذکر است که تحقیقات برای جداسازی ایزوله های پروبیوتیک یک دهه قبل شروع شده بود.

مدیرعامل شرکت تک ژن زیست بیان کرد: در حال حاضر ۲۰۰ نیروی متخصص مستقیم و ۳۵۰ نیروی غیر مستقیم در مجموعه ما مشغول به فعالیت هستند. تاکنون ۵۰ محصول پروبیوتیک شامل مواد اولیه و محصول نهایی را تولید و به بازار عرضه کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: در تولید تک تک این محصولات از ایزوله میکروبی جداسازی شده از منابع طبیعی ایران استفاده شده است. این سویه‌ها پس از شناسایی‌ها و انجام آزمون‌های آزمایشگاهی در مدل حیوانی و سپس در فیلد و یا کارآزمایی‌های بالینی، ارزیابی شده‌اند و پس از دریافت شناسنامه و کسب مجوزهای لازم به بازار عرضه شده‌اند.

تاج آبادی با اشاره به نابرابری شرایط تولیدکنندگان و واردکنندگان محصولات، اظهار کرد: اگرچه در این مسیر سختی‌های بسیاری را تحمل کرده‌ایم و رقابت بسیار ناعادلانه‌ای را با شرکت‌های چند ملیتی و واردات این محصولات داشتیم اما با تکیه بر دانش فنی، تحقیقات مستمر و کیفیت و قیمت مناسب، شرکت برتر و معتمد بازار شده‌ایم.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه ما ماده اولیه را خودمان تولید می‌کنیم هیچ گونه واردات ماده اولیه نداشته‌ایم و ریالی ارز رسمی و یا نیمایی نگرفته ایم.

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: افتخار می‌کنیم که با گذشت یک دهه فعالیت صنعتی در حوزه تولید پروبیوتیک، در حال حاضر نه تنها در این زمینه خودکفا هستیم بلکه به ۵ کشور محصولات خود را صادر کرده و در حال حاضر برای انتقال تکنولوژی به کشور های دیگر در حال مذاکره هستیم.

موسس شتابدهنده لاکتوویژن در مورد شروع فعالیت آن توضیح داد: تقریبا دو سال پیش به دستور آقای دکتر ستاری شتابدهنده زیست محصول پارسیان (لاکتوویژن) را ثبت کردیم.

تاج آبادی ابراهیمی ادامه داد: ۵ محصول زیست فناوری واکسن آنتی یرسین، پروبیوتیک تخصصی پیشگیری از سالمونلا، کرم اگزما پروبیوتیک، توکسین بایندر چهار جزیی پروبیوتیک، استارتر لبنی، نتیجه سایکل اول این شتابدهنده هستند.

وی در خاتمه اظهار امیدواری کرد: در حال حاضر ۱۷ تیم دیگر در سایکل دوم در حال فعالیت هستند که به امید خدا ثمره کار آن تیم‌ها هم بتواند گره‌ای از مشکلات کشور بگشاید.