نخستین نشست مجمع فناوری و نوآوری استان تهران برگزار شد

اخبار
3.8K
2

خستین مجمع فناوری و نوآوری استان تهران با اهداف ایجاد ارتباط و هم‌افزایی نهاد‌ها و فعالان حوزه علم و فناوری در استان تهران در کارخانه نوآوری آزادی برگزار شد.

صبح امروز نخستین مجمع فناوری و نوآوری استان تهران با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، پیروز حناچی، شهردار تهران و انوشیروان محسنی بندپی در کارخانه نوآوری آزادی برگزار شد.

در ابتدای این مجمع، مهدی صفاری‌نیا؛ مدیر پارک فناوری پردیس درباره لزوم برگزاری این مجمع گفت: نخستین بار است که تمام بازیگران اصلی حوزه فناوری تهران گرد هم آمده‌اند؛ این موضوع اهمیت زیادی دارد چرا که بیش از ۵۰ درصد اعضای بنیاد نخبگان در تهران ساکن هستند و یک میلیون و ۴۰۰ هزار دانشجو در تهران زندگی می‌کنند همچنین ۵۰۰ دانشگاه و پژوهشگاه، ۵۸ شتابدهنده، ۵۸ مجموعه سرمایه‌گذاری، ۴۲ مرکز نوآوری، ۱۰۰۰ تیم نوپای فناوری، ۵۴ مرکز رشد، ۱۰ پارک فناوری و بیش از ۲۸۰۰ شرکت دانش‌بنیان در تهران مستقر است.

وی افزود: با وجود این تراکم از مراکز مختلف در تهران چقدر توانسته‌ایم بین این مراکز ارتباط موثر برقرار کنیم؟ متأسفانه ارتباط اندکی بین این مراکز وجود دارد و میزان شناخت آنها از هم اندک است؛ بهانه تشکیل این جلسه هم ایجاد ارتباط موثر بین بخشها بود؛ جمع‌بندی این مباحث توسط ستاد هماهنگی امور فناوری و نوآوری، به کارگروه آموزش و پژوهش استان تهران ارائه می‌شود.

همچنین در این مراسم، نخستین بیانیه مجمع فناوری و نوآوری استان تهران بدین شرح قرائت شد:

«ما مدیران نهادهای فعالِ زیست بوم نوآوری و فناوری اُستان تهران با استقبال از برگزاری اولین «مجمع فناوری و نوآوری استان» که زمینه‌­ساز همکاری و هم‌افزایی بیشتر بازیگران این زیست بوم خواهد شد؛ اعلام می­داریم:

۱٫ لزوم همکاری و هم­افزایی مستمر: با توجه به استقرار تعداد کثیری از نقش­آفرینان حوزه فناوری و نوآوری و تحقق بیش از نیمی از اقتصاد دانش­بنیان کشور در استان تهران، این استان پرچمدار توسعه زیست­بوم فناوری و نوآوری کشور محسوب شده و همکاری و شبکه­سازی میان ذینفعان در قالب مجمع فناوری و نوآوری استان ضروری است؛ لذا بر تداوم برگزاری مجمع بعنوان ابزاری برای همکاری و هم­افزایی اعضا به صورت حداقل هر ۶ ماه یکبار تاکید داریم.

۲٫ بهره‌­برداری از فرصت­ها و رفع چالش­ها:مجمع، از «ستاد هماهنگی امور فناوری و نوآوری استان» انتظار دارد فرصت­ها و موانع رشد زیست‌بوم فناوری و نوآوری استان و مشکلات فعالیت استارتاپ­ها، کارآفرینان، شرکت­های دانش­بنیان و فناور، سرمایه‌گذاران و سایر فعالان در استان را با همفکری و استفاده از نظر خبرگان و ذینفعان استخراج و پیشنهادات خود را به «کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری استان» ارائه و پیگیری نماید.

۳٫ محور قراردادن اقتصاد دانش‌­بنیان/اقتصاد دانش بنیان؛ محور توسعه: از آنجا که اقتصاد دانش­‌بنیان، مسیر مهمی برای رونق اشتغال و جهش تولید است؛ از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استانداری و شهرداری تهران انتظار داریم گفتمان نوآوری و فناوری را در استان حاکم کنند و دستگاه­های اجرایی را به همکاری با عناصر این زیست بوم تشویق نمایند؛ و نیز در کوتاه­ترین زمان مصوبات کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری استان را در هیأت دولت، شورای برنامه­ریزی و توسعه استان یا شورای شهر طرح نمایند و در اولویت تأیید و اجرا گذارند.