فراخوان

رویداد
5.3K
3

جلوگیری از تبخیر آب‌های سطحی با کمک فناوری‌های نوین ایرانی

تبخیر آب‌های سطحی یکی از چالش‌های اساسی کشور در حفظ منابع آبی است. واتک، شتابدهنده تخصصی حوزه آب، با همکاری ستاد توسعه فناوری‌های آب خشکسالی فرسایش و محیط زیست قصد دارد با برگزاری یک فراخوان نوآوری طرح و ایده، فناوری‌ها و روش‌های کاهش تبخیر آب‌های سطحی در کشور را توسعه دهد.

ایران سرزمین کم بارشی است و با توجه به پیامدهای تغییرات اقلیمی باید برای رفع چالش جدی کم آبی در استان‌های مختلف کشور از هر طریقی جلوی هدر رفت آب را گرفت. طبق آمارها، متوسط میزان بارندگی سالانه جهان حدود ۸۵۰ میلی متر و این مقدار در ایران ۲۵۰ میلی متر و چیزی کمتر از یک سوم متوسط میزان بارندگی سالانه جهان است. این در حالی است که متوسط ظرفیت تبخیر سالانه در جهان ۷۰۰ میلی متر و در ایران برابر با ۲ هزار و ۱۰۰ میلی متر است و این موضوع نشان می دهد که تبخیر سالانه در ایران سه برابر متوسط تبخیر سالانه جهانی است و این موضوع نشان می دهد که محدودیت و کمبود منابع آبی در ایران نسبت به جهان بسیار حاد و جدی تر است.

رویداد کاهش تبخیر آب‌های سطحی یک برنامه برنامه شتاب‌دهی است که قصد دارد با شناسایی ایده‌ها و طرح‌های نوین و کمک به توسعه و تجاری‌سازی این فناوری‌ها گامی موثر در کاهش تبخیر آب‌های سطحی و ذخیره سازی آن‌ها بردارد.

از اهداف اصلی این رویداد آموزش تیم‌های فناور، ایجاد و رشد فناوری‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه توسعه فناوری‌های مرتبط با حفظ منابع آب‌های سطحی است.

تیم‌های برگزیده علاوه بر دریافت جایزه ۱۵ میلیون تومانی از خدمات متنوعی از جمله فضای کاری و آزمایشگاهی، تامین سرمایه اولیه، آموزش‌های کسب و کار و استفاده از شبکه‌ واتک و ستاد توسعه فناوری‌های آب خشکسالی فرسایش و محیط زیست برای توسعه کسب و کار خود بهره‌مند خواهند شد.

محور اصلی فراخوان:

فناوری‌های مورد استفاده برای کاهش تبخیر آب‌های سطحی

علاقه مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت ایده‌ها و طرح‌های خود به وبسایت شتابدهنده واتک به نشانی watech.ir مراجعه کرده یا با شماره ۶۶۱۵۹۹۲۶ -۰۲۱ تماس حاص نمایند.