روز ارائه استارتاپ‌های شتابدهنده فارابی

شتابدهنده ستارگان فارابی در ۲۱ آبان ۱۳۹۶ میزبان سرمایه گذارانی از صندوق ها، بانک ها، موسسات مالی و سرمایه گذاران نیک اندیش بود تا ۷ استارتاپ فین تک این مرکز شتابدهی پس از یکسال فعالیت برای جذب سرمایه، در مقابل سرمایه گذاران به ارائه بپردازند.

این رویداد در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد و در آن بیش از ۱۰۰ سرمایه گذار حاضر شدند تا با استارتاپ های مالی جدید کشور آشنا شوند.

دکتر پرند، سرپرست پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی در ابتدای این رویداد ضمن خیرمقدم به کلیه حاضرین، به این موضوع اشاره داشتند که دانشگاه شهید بهشتی با کمک شتابدهنده فارابی قصد دارد تا تبدیل به مرکزی برای فناوری های مالی (Fintech) کشور شود و این حرکت از یکسال پیش شروع شده است.

در ادامه این رویداد آقای مهندس هزاوه، مدیر مرکز شتابدهی نوآوری (از زیرمجموعه های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) از اهداف مرکز شتابدهی نوآوری در حمایت از شتابدهنده فارابی گفتند و اعلام کردند که حمایت دولت از شتابدهنده فارابی با اعطای مجوز شتابدهی به این شتابدهنده از ۶ ماه گذشته رسما انجام شده است.

آقای بابازاده، مدیرعامل کارگزاری فارابی نیز به عنوان آخرین سخنران به نیاز همکاری مجموعه های مختلف دولتی و خصوصی برای کمک به راه اندازی استارتاپ های حوزه فین تک سخن گفتند.

پس از سخنرانی های ابتدایی این رویداد آقای مهندس کندری، مدیرعامل شتابدهنده فارابی به بیان آمارهای یکسال فعالیت این شتابدهنده تخصصی فناوری های مالی پرداختند. طبق سخنان آقای کندری، شتابدهنده فارابی تاکنون ۳۹ موقعیت شغلی مستقیم ایجاد کرده است. از نظر پراکندگی دانشگاهی نیز بیش از ۴۰٪ افراد مشغول به فعالیت در شتابدهنده فارابی از فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی هستند. همچنین این شتابدهنده تاکنون به بیش از ۷۰۰۰ نفر در بازار سرمایه به صورت مستقیم خدمت رسانی داشته است.

در ادامه ستارگان شتابدهنده فارابی در زمان ۱۰ دقیقه ای به ارائه استارتاپ های فین تکی خود پرداختند.

  • مدیریت سرمایه استلار (com)
  • هوشمند سهم (com)
  • صدتحلیل (com)
  • زیبال (ir)
  • ویزپی (ir)
  • شمعدونی (org)
  • ایکس تریدر (ir)

۷ ستاره شتابدهنده فارابی بودند که کسب و کار خود را به سرمایه گذاران معرفی کردند و میزان جذب سرمایه خود را نیز به سرمایه گذاران اعلام کردند.

ارزش پورتفوی شتابدهنده فارابی بیش از ۷ میلیارد تومان برآورد می شود که از این میان سرمایه گذاران در سایزهای مختلف می توانند به مشارکت و سرمایه گذاری با این استارتاپ ها بپردازند.

شتابدهنده فارابی در سال دوم فعالیت خود قصد دارد در حوزه بلاک چین، بیمه (insuretech) و بازار سرمایه فعالیت خود را ادامه دهد و میزبان استارتاپ هایی از این دست باشد.

در انتهای این رویداد سرمایه گذاران فرصت داشتند تا با ۷ استارتاپ مستقر در شتابدهنده فارابی به صورت مستقیم مذاکره ای کوتاه داشته باشند تا در صورت تمایل مذاکرات آتی در خصوص سرمایه گذاری را ادامه دهند.