گزارشی از برگزاری نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۷ و دست‌آوردهای آن

اخباررویداد
678
0

ششمین دوره نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری (INOTEX2017) به همت پارک فناوری پردیس و با پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از دوم الی پنجم خردادماه سال جاری با هدف تعریف همکاری‌های بین‌المللی فناوری ‌و ارتقای توان فناورانه شرکت‌های ایرانی و با حضور جمعی از صاحبان فناوری، صنعتگران، دانشمندان و بازرگانان داخلی و خارجی، معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در قالب طرح‌های فناور و شرکت‌های نوآور و با حضور شتابدهنده‌های فعال کشور و استارتاپها در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار گردید. مهمترین وجه تمایز نمایشگاه امسال با دوره‌های پیشین آن وجود یک طبقه اختصاصی برای نمایش و معرفی عناصر مختلف زیست‌بوم نوآوری (اکوسیستم استارتاپی) شامل پاویون شتابدهنده‌ها، پاویون استارتاپهای ایرانیان غیر مقیم، پاویون عرضه استارتاپهای ایرانی به سرمایه‌گذاران و همچنین برگزاری یک رویداد کارآفرینی به نام “نوآوردگاه اینوتکس” بود که توسط مرکز شتابدهی نوآوری و مرکز فن بازار ملی ایران محقق گردید.

A_KH3798_77445

در پاویون شتابدهنده‌های نوآوری ۱۰ شتابدهنده عضو مرکز شتابدهی نوآوری شامل آواتک، دیموند، تریگ‌آپ، پرسیس، نوتک، امید، تیک، شزان، فارابی و جهش حضور داشتند و ضمن معرفی فعالیت‌های خود تعدادی از استارتاپهای موجود در چرخه شتابدهی خود را نیز جهت ارئه به مخاطبان در پاویون استارتاپهای ایرانی مستقر کرده بودند.

۲ WP_20170524_035

در بخش پاویون عرضه استارتاپهای ایرانی به سرمایه‌گذاران، ۵۰ کانتر استارتاپی برای ثبت‌نام کنندگان در نظر گرفته شده بود تا ازین طریق بتوانند نمونه‌ای از محصول خود را به نمایش گذاشته و با مشتری های بالقوه خود از نزدیک در ارتباط باشند. همچنین در این بخش با همکاری مجموعه جهش، فضایی برای برگزاری جلسات مربی‌گری و سرمایه‌گذاری طراحی شده بود که علاقه‌مندان و متقاضیان با ثبت‌نام پیش از آغاز به کار نمایشگاه و رزرو زمان جلسه با مربی و سرمایه‌گذار مد نظر خود فرصت بهره‌برداری از این جلسات را در طول مدت برگزاری نمایشگاه داشتند. در نهایت تعداد ۱۰۶ جلسه مربی‌گری و سرمایه‌گذاری با حضور ۳۰ مربی و ۵۰ متقاضی برگزار گردید.

۱ ۳

شایان ذکر است که به موازات ۴ روز زمان برگزاری نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۷، “رویداد نوآوردگاه اینوتکس” با موضوع “راه اندازی کسب و کار در حوزه محیط زیست شهری” برای صاحبان ایده در این حوزه و با همکاری شتابدهنده شزان برگزار شد. هدف این رویداد ترویج و ترغیب علاقه‌مندان به نوآوری و کارآفرینی در حوزه محیط زیست و حمایت از توسعه کسب‌وکارهای نوپا (استارتاپی) با استفاده از کاربردهای محیط زیست شهری، ورود ایدهها و طرحهای فناورانه به مرحله جذب سرمایه و توسعه فناوری و کسب‌وکار در جهت اشتغال‌زایی دانشجویان و فارغ التحصیلان خلاق کشور بود.

۴

مشخصات ۶ تیم حاضر در رویداد نوآوردگاه اینوتکس:

ردیف نام تیم ایده
۱ رکاب سبز ایجاد فرهنگ دوچرخه سواری و استفاده از کلاه ایمنی
۲ رخش آب تصفیه آب استخرها
۳ Fun Finder تبلیغات از طریق راه های محیط زیست دوست
۴ کامپوزیست تولید بیو کامپوزیست با استفاده از ضایعات و قارچ
۵ انینو نیمکت های خوشیدی
۶ دوچرخ یاب ردیاب هوشمند دوچرخه

در نوآورد روز (آخرین روز رویداد) پس از بررسی و داوری ایده‌ها تیم “کامپوزیست” به عنوان تیم منتخب معرفی و در مراسم اختتامیه ششمین دوره نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری (INOTEX2017) ضمن تقدیم تندیسی به عنوان یادبود حضور در نمایشگاه، کارت هدیه‌ای به مبلغ یک میلیون تومان نیز از طرف مرکز شتابدهی نوآوری به تیم کامپوزیست اهدا گردید.

نوآوردگاه۱۱