نشست هم‌اندیشی معاون علمی و فناوری رییس جمهور با فعالین زیست‌بوم نوآوری برگزار شد

اخبار
1.2K
0

نشست هم‌اندیشی معاون علمی و فناوری رییس جمهور با فعالین زیست‌بوم نوآوری در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد. در این نشست، معاون علمی و فناوری رییس جمهور پس از شنیدن دیدگاه‌ها، نظرات، دغدغه‌ها و سخنان حاضرین در نشست اظهار کرد: اقتصاد نفتی حاکم در کشور مردم را از نقش‌آفرینی در اقتصاد دور کرده است. تجربه شخصی در مسئولیت‌های پیشین من نشان می‌دهد که نگاه اقتصاد دولتی در کشور حاکم است که البته ربطی به دولت‌ها ندارد و همواره این جو وجود دارد؛ بنابراین باید در کشور از تکیه به اقتصاد نفتی فاصله بگیریم که این امر با کارآفرینی و اقتصاد دانش‌بنیان امکان‌پذیر می‌شود.

دکتر ستاری تاکید کرد: در فضای دانش‌بنیان کنونی نزدیک به ۳ هزار شرکت دانش‌بنیان فعال هستند که در معاونت علمی و فناوری نگاه حمایتی برای فعالیت بهتر آنها وجود دارد. در واقع بیش از ۹۰ سرویس و خدمت در فضای کسب و کار ذیل قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به این شرکت‌ها ارائه می‌شود؛ به عنوان نمونه می‌توان از خدماتی همچون معافیت از سربازی، معافیت مالیاتی و بیمه نام برد که یکی از آنها حمایت مالی و تسهیلات مالی است. البته فعالیت‌هایی همچون رشد سریع استارتاپ‌ها نیز با اقدامات معاونت علمی و فناوری تسهیل شد و در نتیجه آن، توجه به زیست‌بوم استارتاپی در دانشگاه‌ها و جامعه نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

ایشان با اشاره به اینکه هیچ اصراری به اخذ مجوز اجباری برای فعالیت عناصر زیست‌بوم نوآوری در معاونت علمی و فناوری وجود ندارد، تصریح کرد: فضای کسب و کار کشور که فضایی پیچیده و ناسالم است باید با فعالیت‌های نوآورانه و خلاقانه تلفیق شود؛ در واقع به فکر استخدام دولتی و گرفتن حقوق دولتی بودن نشان‌دهنده نبود ذات کارآفرینی در افراد است. بنابراین در این مدت در معاونت علمی و فناوری تمام سعیمان را کردیم تا محیط کسب و کار فعال و سالم همراه با خلاقیت ایجاد کنیم تا به عنوان الگویی در کشور قرار گیرد.

ستاری با اشاره به اهمیت دادن به تفکر و خلاقیت افراد ابراز کرد: در این راستا در معاونت علمی و فناوری همواره تلاش‌ها در راستای ایجاد این زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری بوده است؛ لذا مردم باید همدل وارد این صحنه شوند تا این نهال به ثمر نشیند. در دولت نیز همه در زمینه اقتصاد دانش‌بنیان با هم همدل هستند اما باید قبول کنیم که فعالیت در این زمینه سختی‌هایی دارد و برای تغییر و رسیدن به شرایط مطلوب نیازمند گذراندن شرایط سخت هستیم.

مهندس صفاری‌نیا نیز در این نشست با اشاره به اینکه موضوع رویدادهای کارآفرینی، سرمایه‌گذاری خطرپذیر و شتابدهنده‌ها و مراکز نوآوری چند سالی است که در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال پیگیری است، اظهار کرد: در سال‌های اخیر شاهد بروز و ظهور اکوسیستم کارآفرینی و استارتاپی با ایجاد فضایی جدید در کشور هستیم که تغییر روحیه کارمندی به کارآفرین بودن یکی از اقدامات و اهدافی است که در این راستا در نظر گرفته شده است. همچنین این تغییر در فضای پژوهشی و دانشگاهی به ایجاد فضای نوآور و خلاقیت یکی دیگر از تغییرات در این زمینه است.

صفاری‌نیا همچنین عنوان کرد: خوشبختانه در حال حاضر شاهد توسعه و بروز زنجیره پایدار کارآفرینی از رویدادهای کارآفرینی، ایجاد مراکز شکل‌گیری و شتابدهنده‌ها، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری از نقطه شروع تا توسعه در کشور هستیم. در سال جاری بیش از ۵۰۰ رویداد کارآفرینی در کشور برگزار شده که در حال حاضر برگزاری آنها تبدیل به حرکتی خودجوش شده است که البته عمده آنها رویدادهایی از نوع آموزشی-تجربی هستند.

رییس پارک فناوری پردیس با بیان اینکه در حوزه شتابدهنده‌ها ۴۰ مجموعه اعلام فعالیت کرده‌اند، گفت: از این تعداد ۲۵ مجموعه فعال هستند که بیشترین آنها مربوط به استان تهران هستند که البته با فعالیت‌های معاونت علمی و فناوری ظرفیت‌سازی خوبی نیز در سایر شهرها ایجاد شده است.

وی در بخش بعدی سخنان خود به تشکیل کارگروه ساماندهی مراکز نوآوری و رویدادهای کارآفرینی در معاونت علمی و فناوری اشاره و عنوان کرد: این کارگروه اهدافی همچون ساماندهی، تسهیل و توسعه کلیه رویدادهای کارآفرینی، ترویج هرچه بیشتر رویدادهای بومی، امن‌سازی زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری و ایجاد اعتماد در برگزاری رویدادها و هدفمندسازی حمایت‌ها دارد. البته بومی‌سازی تدریجی مدل‌های خارجی براساس نیاز داخل، ساماندهی، ترویج و هدایت متمرکز موضوع در سطح ملی، الگوسازی و پررنگ کردن استارتاپ‌ها، حمایت از فناوری‌های بومی و جلوگیری از آلوده کردن زیست‌بوم توسط افراد سوجو از جمله اقدامات این کارگروه بوده است.

صفاری‌نیا همچنین به بحث شتابدهنده‌ها اشاره و ابراز کرد: با تایید کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری، شتابدهنده‌های فعال دانش‌بنیان شده و از این طریق می‌توانند از مزایا و حمایت‌های مختلفی همچون معافیت‌های مالیاتی و خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی برخوردار شوند. ایشان تصریح کرد: تاکنون ۱۴ شتابدهنده در معاونت علمی و فناوری تایید و مورد حمایت قرار گرفته که تنوعی از موضوعات مختلف علمی و فناوری را پوشش می‌دهند. همچنین ۱۳۰۰ درخواست از سوی تیم‌ها برای ورود به شتابدهنده‌ها ارسال شده است. علاوه بر این معاونت علمی و فناوری از رویدادهایی که سهم مهمی در انتقال مهارت‌ها و توسعه و ترویج کارآفرینی دارند حمایت می‌کند که در این زمینه تاکنون نیز ۱۰۳ رویداد با ۲۷ موضوع در ۳۰ شهر با حضور بیش از ۸ هزار شرکت‌کننده از سوی معاونت حمایت شده است.

وی همچنین بیان کرد: دو کمیته “سرمایه‌گذاری” و “ترویج و فرهنگ‌سازی” به منظور پیگیری و فراهم کردن زمینه‌های مشارکت و همکاری عناصر مختلف زیست‌بوم نوآوری در معاونت علمی و فناوری تشکیل می‌شود تا فعالیت‌ها در این حوزه مطلوب‌تر انجام شود.

در نشست هم‌اندیشی معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با فعالین زیست‌بوم نوآوری، همچنین به مشکلات و چالش‌های پیش‌روی برگزارکنندگان رویدادهای کارآفرینی و رسانه‌های مرتبط پرداخته شد. این نشست با هدف تعامل و ارتباط با فعالین عرصه نوآوری و فناوری برگزار شد که در پنل تخصصی آن سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور، مهدی الیاسی معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی، علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و منابع، پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و مهدی صفاری‌نیا رییس پارک فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و جمعی از مدیران شتابدهنده‌های خصوصی، سرمایه‌گذاران خطرپذیر، برگزارکنندگان رویدادهای کارآفرینی و اصحاب رسانه‌های فعال در زیست‌بوم از سراسر کشور حضور داشتند.