استارتاپ‌ها را باید باور کرد

اخبار
1K
1

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم افتتاح الکامپ بیست و دوم افزود: «هفته‌ی پیش گزارش آنکتا سازمان ملل در مورد رشد علمی و نوآوری کشور ما منتشر شد که ما نیز آن را بازنشر کردیم. در این گزارش از تبدیل اقتصاد دانش‌بنیان به جای اقتصاد سنتی در ایران ابراز شگفتی شده بود.»

ستاری ادامه داد: در گزارش آنکتاد توسعه علمی ایران که از سال۱۹۹۰ بررسی شده نشان می دهد در سال های اخیر با تکیه بر دانش و فناوری اقتصاد کشور از اقتصاد نفتی فاصله گرفته است. در این رابطه می توان به فعالیت بیش از ۲  هزار و هشتصد شرکت دانش بنیان اشاره کرد که با فعالیت خود ۷۰ هزار شغل نیز ایجاد کرده اند البته پیش بینی ما این است که تا پایان سال جاری تعداد این شرکت ها به بیش از سه هزارشرکت  برسد.

 

ستاری افزود: «ما نیاز داریم سرمایه‌گذاری‌هایی در بخش علم و اعتماد به جوانان داشته باشیم تا بتوانیم سرمایه‌گذاری‌های اشتباه دولت را پوشش دهیم. همین استارتاپ‌ها را باید باور کرد و رشد جوانان را دید. تعدادی از این استارتاپ‌ها در ایران توانسته‌اند به درآمد سالانه ۳ تا ۵ هزار میلیارد تومان برسند.»

معاون علمی و فناوری رئیس‌ جمهور  تأکید کرد:‌ «برخی از مسئولان ما به جای حمایت از کسب‌وکارها، به دنبال آن هستند که هر روز صبح بیدار شوند و کرکره‌ی کسب‌وکارها را پایین دهند، در حالی که وظیفه‌شان بالا دادن کرکره‌ها است.»

نایب رییس هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه استخدام دولتی برای نیروی جوان کشور نباید اولویت باشد گفت: نیروی جوان و خلاق ایرانی باید با اعتماد به نفس بدون اتکا به سرمایه گذاری های دولتی فعالیت کند، سرمایه گذاری های دولتی قابل رقابت نیست  و در مواردی نیز اشتباه است در واقع دولت باید فضای کسب و کار را در کشور برای جوانان ایجاد کند.

رییس بنیاد ملی نخبگان ابراز کرد: به همین منظور برای پیگیری اقتصاد دانش بنیان بحث حمایت از این شرکت ها در معاونت علمی مطرح است که بیش از ۶۰ خدمت اعم از معافیت های گمرکی ، مالیاتی ،ارائه تسهیلات و مواردی این چنین به شرکت ها ارایه می شود تا از طریق ایجاد محیطی مناسب فضای کسب و کار برای آنها تسهیل شود. تا شاهد فعالیت هزاران استارت آپ در این محیط کسب و کار باشیم و قطعا با کمک استعدادها و نیروی جوان این اقدامات عملی می شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه همه در هیات دولت برای ایجاد تغییرات در این محیط کسب و کار هم قسم هستیم گفت: بسیاری از افراد موفق که شرکتی را تاسیس کردند پشتوانه آنها سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری دولت نبوده و با تکیه بر دانش ، خلاقیت و نوآوری فعالیت خود را با سرمایه ای کم شروع کردند.

ستاری گفت: «ما وقتی سیاست‌های قانون حمایت از کسب‌وکارهای دانش‌بنیان را پایه‌گذاری کردیم، به دنبال حمایت‌هایی بودیم تا بتوانیم از وابستگی رها شویم. هم‌اکنون هزاران استارتاپ‌ داریم که بدون کمک میلیارد دلاری دولت امید دارند وارد بازار کسب‌وکار شوند. ما می‌توانیم این الگوها را به جوانان معرفی کنیم تا برای استخدام، خود را وابسته به مدیران دولتی نکنند.»

معاون رئیس‌ جمهور  توضیح داد: «ما در دولت همه به دنبال آن هستیم که این محیط کسب‌وکار و تغییرات بنیادی را در این فضا ایجاد کنیم. جامعه‌ی علمی نیز از این تغییرات استقبال کرده‌اند. البته باید در نظر داشت دولت بدون حمایت و اقدام مردم نمی‌تواند تغییرات کسب‌وکاری را ایجاد کند.»

مراسم افتتاح بیست و دومین نمایشگاه بین المللی الکامپ با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و محمود واعظی وزیر ارتباطات برگزار شدو پس از پایان این مراسم معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با حضور در نمایشگاه از بخش های مختلف آن از جمله سالنی که شرکت های نوپا و استارت آپ ها در آن حضور داشتند بازدید کرد.